Kablosuz modemin tehlikeleri

Aşağa gitmek

Kablosuz modemin tehlikeleri

Mesaj  Admin Bir C.tesi Ara. 15, 2007 8:16 pm

Kablosuz modemin getirebileceği tehlikeler pahalıya patlayabilir.Tehlike büyük.

Kullanıcıların bilinçlendirilmediği ortada
Pek çok internet kullanıcısı, yaygınlaşan ADSL hatları ile birlikte kablosuz adsl modemler kullanıyor. Zira artık dizüstü bilgisayarların ve taşınabilir cihazların kullanımı oldukça yaygınlaştı. Ancak kullanıcılar bu konuda yeterince bilinçlendirilmedikleri için aldıkları kablosuz modemler üzerinde sadece temel bağlantı ayarlarını yapıyorlar.

Hal böyle olunca kablosuz modemlere dışarıdan erişim çocuk oyuncağına dönüyor. Açıkçası herhangi bir ağ veya uzmanlık bilgisine ihtiyaç olmadan kablosuz ağlar istenildiği gibi kullanılabiliniyor. Peki bu açığın beraberinde gelebilecek tehlikelerin farkında mısınız?

Neler olabilir ki?
Hiç bir güvenlik önlemi alınmamış kablosuz ağ üzerinden sizin kişisel bilgilerinize ulaşabileceklerini düşünmeniz, aslında karşılaşacağınız sorunların en basiti olsa gerek. Zira güvenlik önlemi almadığınız ağınız üzerinden internete çıkan birisi, sadece kişisel dosyalarınıza erişmek veya ADSL kotanızdan faydalanmaktan öte amaçlar içinde olabilir.

Bunların en başında dolandırıcılık, banka hesaplarının yasa dışı kullanımı, yasal olmayan içeriklere erişim ve yayınlanması gibi durumlar olabilir. Böyle bir durumda yasal süreç içinde ilgili makamların bakacağı ilk şey erişim yapılan ADSL IP numaraları olacaktır ki bu polisi doğruca sizin kapınıza getirir ve birinci dereceden şüpheli suçlu durumuna düşersiniz. Tabii derdinizi anlatana kadarda çekeceğiniz çile cabası.

Önleminizi almalısınız
Kablosuz modeminiz için almanız gereken önlemler ise çok basit.

1- Kullandığınız ADSL modem kablosuz dahi olsa mutlaka yönetici paneline size özel tahmin edilmesi güç bir parola koyun.

2- Asla Kablosuz ağınızı herkese açık hale getirmeyin. En azından WPA-PSK ile bir parola atayın hatta yapabiliyorsanız MAC erişim sınırlaması koyun ki şifresi kırılsa bile kolay kolay başkaları kullanamasın.

3- Sık sık kablosuz ağınızın erişim şifresini değiştirin (en az 3 ayda bir).

4- Kullanmadığınız zaman modeminizi kapatın.

Yazdığımız önlemler, alınması çok basit güvenlik işlemleridir. Nasıl yapacağınıza dair bilginiz yoksa bilgisayardan anlayan bir arkadaşınızla aranızı iyi tutmanızı öneririz ya da ADSL Modem’i satın aldığınız yere danışabilir ve hatta kullanım kitapçıkları ile internetten kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 16
Kayıt tarihi : 04/12/07

Kullanıcı profilini gör http://akisogutcu.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz